- Praktyczne porady na idealną aranżację salonu: od mebli wypoczynkowych po detale
- Jak urządzić nowoczesną kuchnię, która zachwyci swoją funkcjonalnością?
- Ekologiczne podejście w produkcji opakowań: Co oferują producenci?
- Najnowsze trendy w projektowaniu stadionów i aren sportowych
- Czy łóżko w szafie to dobry pomysł w małym mieszkaniu?
Domy szkieletowe – dlaczego warto w nie zainwestować?
Obecnie przeżywamy istny boom budowlany. Statystyki pokazują, że w Polsce buduje się najwięcej od lat i nawet pandemia nie sprawiła, żeby coś w tej kwestii uległo zmianie. Do tego należy dołożyć najtańsze w historii kredyty hipoteczne. Efekt jest taki, że jak grzyby po deszczu, wyrastają nowe domy. W Polsce najczęściej wybieraną technologią jest technologia murowana, ale od jakiegoś czasu można zauważyć, że coraz więcej ludzi przekonuje się do drewna – są to tzw. domy szkieletowe.
Konstrukcja domu szkieletowego
W naszym kraju ciągle pokutuje przekonanie, że budowa domów szkieletowych jest wręcz zbrodnią budowlaną. Wielu ludzi, nie wiadomo dlaczego, uparcie twierdzi, że drewniany dom nie jest trwały, szybko się nagrzewa i równie szybko wyziębia, a na domiar złego jest głośny. Z pewnością wynika to z niewiedzy, ale trzeba przyznać, że budowa domy z drewna jest trudna i nie wybacza najmniejszych błędów i potknięć. Domy modułowe mogą mieć przeróżne konstrukcje i tylko od wyobraźni architekta zależy, jaką formę przyjmie. Taki dom można wykończyć oblicówką i wtedy będzie wyglądał jak typowy drewniany dom, ale można także otynkować i na pierwszy rzut oka nikt się nie połapie, że budynek nie jest murowany.
Zalety domów szkieletowych
Technologia szkieletowa pozwala na wiele opcji jeśli chodzi o standard energetyczny. Bardzo ważne jest to, że drewniany dom może być pasywny, co w czasach coraz wyższych wymogów termoizolacyjności przegród zewnętrznych ma kluczowe znaczenie. Taki budynek, jak najbardziej może być szczelny i wyposażony w rekuperację, czyli wentylację mechaniczną. W Skandynawii panuje dużo surowszy klimat niż w Polsce, a domy szkieletowe mają się tam całkiem nieźle. Do największych zalet takich domów należy szybkość realizacji – doświadczona firma, jest w stanie postawić konstrukcję w dwa miesiące. Na stronie https://www.ibudhaus.pl można zobaczyć zdjęcia z niejednej budowy. Pozostałe zalety domu modułowego to fakt, że bez obaw można budować zimą, lekka konstrukcja i mniejsze koszty budowy w porównaniu z domem murowanym.
Na co należy zwróć szczególną uwagę?
W związku z tym, że konstrukcja drewnianego domu jest lekka, inwestor powinien już na etapie projektowania wiedzieć, na których ścianach będzie chciał powiesić, np. ciężkie szafki kuchenne, ponieważ wymaga to przygotowania odpowiednich wzmocnień. Ogólnie rzecz biorąc w domu z drewna mieszka się tak samo jak w tym wymurowanym, jedyna różnica polega na tym, że trzeba dokładnie przemyśleć i rozplanować całe wyposażenie.